Şuan bir ağ üzerinden bağlantı kurduğunuz İnternet’in aslında iki parçası vardır; Yüzey Ağı (Standart İnternet Ağı) ve Derin Ağ (Deep Web). Yüzey ağı, Google, Yandex ve Yahoo gibi arama motorları üzerinden görüntülediğiniz tüm içerikleri kapsar. Bu içerikler, herkesin Google Chrome, Safari ve Mozilla Firefox gibi İnternet tarayıcılarını kullanarak Facebook, Gmail ve YouTube gibi web siteleri üzerinden görüntülediği fotoğraf, video ve metinleri kapsamaktadır.

Diğer yandan Derin Ağ olarak adlandırdığımız Deep Web, bilindik arama motorlarının listelemediği her şeyi içermektedir. Teknik olarak yeni oluşturulan web siteleri Derin Ağın bir parçası olarak kabul edilir. Aynı şekilde, erişime kısıtlanan web siteleri içinde geçerlidir.

Oluşturulan raporlar Derin Ağın bir kısmının yasadışı faliyetlerde bulunan sitelerin oluşturduğunu gösteriyor. Bu durumda tüm İnternet kullanıcıları için merak uyandırıyor.

Deep Web Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yapılan analizlere göre Yüzey Ağı mevcut kullandığımız İnternet’in sadece %4’ünü oluşturmaktadır. Bu Derin Ağın yaklaşık 25 kat daha büyük olduğu anlamına geliyor. Standart tarayıcıları kullanıyorsanız yüksek ihtimal İnternet’in bir kısmını görmediniz demektir.

Deep Web üzerinde yasadışı bahis faliyetleri yürütüldüğü gibi gerçekten ilginç ve faydalı içeriklerde bulunmaktadır.  Teknik olarak engellenmiş web siteleride Deep Web’in bir parçası sayılıyor demiştik, Wikipedia bu tanıma gayet uyuyor, işte ilginç ve faydalı içeriklerde bu gibi siteler üzerinde bulunuyor.

Engellenen web sitelerine erişim sağlıyorsanız Deep Web üzerinde yer alan tüm içeriklere erişme şansınız bulunuyor. Yani Wikipedia’ya şuan bir şekilde giriş yapıyorsanız Derin Ağ üzerinde yer alan diğer içeriklerede göz atabilirsiniz.

Ancak bu karanlık dünyaya adım atarken dikkat etmeniz gerekiyor. Kontrolsüz bir şekilde tıklayacağınız bir bağlantı sizi zor duruma düşürebilir. O yüzden Deep Web’e Güvenle Nasıl Girilir bir bakalım.

Tor Tarayıcısını Kullanın

İlk önce, Tor gibi güvenli bir tarayıcı kullanmadan Deep Web’e adım atmayın. Tor tarayıcısı Gizliliğinizi korumaya ve Anonim olarak İnternet erişimi sağlamanıza yardımcı olacaktır. Tor, tarayıcınızı her kapattığınızda önbelleğinizi ve çerezlerinizi temizleyerek gizliliğinizi sağlar.

Deep Web Dizinlerini Kullanın

Deep Web’e adım attığınızda muhtemelen nereye gideceğiniz konusunda kafanız karışabilir. Bu soruna çözüm üretmenin en kolay adımı Deep Web üzerindeki siteleri listeleyen dizinleri kullanmaktır.

Dizinler üzerinde yer alan sitelerin bağlantıları ve hangi amaçla hizmet verdikleri açıkça yazmaktadır. Çoğu web sitesi bilgisayarınıza zarar vermesede dizin üzerinden ulaştığınız siteler aracılığıyla hiçbir şekilde ürün satın alarak kredi kartı bilgilerinizi girmemeye ve herhangi bir dosya indirmemeye özen gösterin. Tor tarayıcısı bu gibi durumlarda size yardımcı olmayabilir.

Güvenlik Araçlarını Kullanın

Tor, kullanarak Deep Web üzerindeki web sitelerine erişebiliyorsunuz. Ek olarak farklı güvenlik önlemleri alarak bilgisayarınızı güvenliğini sağlayabilirsiniz.

  • VPN – Anonimliğinizi daha da artırmak için VPN uygulamalarını kullanabilirsiniz. Bu şekilde cihazınızın gerçek IP adresi hiçbir şekilde farklı biri tarafından görüntülenemez.
  • Tails – Hızlı bir şekilde mevcut işletim sisteminiz üzerinden kurulum yapabildiğiniz bir mini işletim sistemidir. Kullanıcının gizliliğini ve anonimliğini korumak için özel olarak tasarlanmıştır.

Sonuç

İnternet’in farklı boyutunu keşfederken yukarıda listelediğimiz güvenlik önergelerini takip etmek size yardımcı olacaktır. İyi şanslar ve iyi eğlenceler.