Dönem dönem internet hızınız gerçekten sinir bozucu derecede yavaşlıyor ve internette gezinme konusunda sıkıntılar yaşıyorsunuz doğru değil mi ? Bu benim başıma sürekli olarak geliyor. Peki internetimin yavaşladığı ve YouTube üzerinden video izleyemeyecek seviyeye geldiği zamanlarda nasıl çözüm üretiyorum, sizlere listeli bir şekilde aktarmaya çalışacam.

Öncelikle konumuz içerisinde yavaş bağlantı problemi yaşayan kullanıcılara yönelik çözüm seçenekleri sunacağımızı ekleyelim, hiçbir şekilde internet bağlantısı kuramayanların direk olarak servis sağlayıcılarından bilgi alması daha doğru olur.

Öncelikle İnternet Hızınızı Test Edin

İlk önce internet hızınızı Speedtest üzerinden ölçerek, sorunun internet bağlantınızdan mı yoksa erişmeye çalıştığınız web sitesinden mi kaynaklandığını tespit edin.

24 Mbps hızında internet paketimiz olduğumuzu varsayalım. 24 Mps internet paketleri için 18-19 civarlarında indirme yani download hızı almak normaldir. Ancak bu rakamların altında bir indirme hızınız bulunuyorsa aşağıdaki yönlendirmelerimizi takip ederek, indirme hızınızı arttırabilirsiniz.

İnternet Hızınızı Nasıl Arttırırsınız ?

İnternet hızınız yazılımsal veya donanımsal olarak çeşitli sebeplerle yavaş olabilir. Sorunu tespit etmek kolay değildir, o yüzden deneme yanılma yöntemleri ile uygun çözümü bulmanız gerekmektedir. Popüler olarak yaşanan problemleri maddeler halinde listeliyor, sizde adım adım uygulayarak internet hızınızı artırabilirsiniz.

1. Modeminizi Yeniden Başlatın

Modeminizi güç düğmesi üzerinden ya da tarayıcınız üzerinden modem arayüzüne ulaşarak yeniden başlatabilirsiniz. Airties marka modemler için, modem arayüzüne ulaşma işlemini tarayıcınızın adres satırına 192.168.2.1 yazarak yapabilirsiniz. Kullanıcı adı ve şifre isteyecektir, Türk Telekom müşterileri için kullanıcı adı admin şifre ise ttnet şeklindedir. Servis sağlayıcınıza ve modem markanıza göre giriş yapmanız gereken bilgiler değişiklik gösterebilir.

2. Virüs Taraması Yapın

Bilgisayarınıza virüs bulaşmış olması bilgisayarınızın ve internet hızınızın yavaşlamasına etki edebilir. Genellikle reklam virüsleri buna neden olmaktadır.

3. Kabloları Kısaltın ve Değiştirin

Modeminize gelen telefon kablosu hasar görmüş olabilir. Yine kablonun uzun olması da bağlantınızın yavaş olmasına neden olabilir. Daha kısa ve yeni bir telefon kablosu ile modeminize internet bağlantısı gelmesini sağlayabilirsiniz.

4. Ağdaki Cihaz Sayısını Azaltın

Eğer bir modem üzerinden internet bağlantısı kuran cihaz sayısı oldukça fazlaysa bağlantınızın yavaş olması çok normaldir. Özellikle ağdaki herhangi bir bilgisayar dosya indirme işlemi yapıyorsa, diğer cihazların internette gezinmesi çok zor olacaktır.

5. Bilgisayar ve Modem Arasındaki Mesafeyi Azaltın

Isı yalıtımı olan dairelerde modemin bağlantıyı yayma mesafesi çok kısadır. Mümkün olduğunca bilgsayar ya da telefonun modeme yakın olmasını sağlayın.

6. Kablosuz Bağlantı Yerine Kablolu Bağlantı Kurun

Telefon için bu bir çözüm değildir ancak Akıllı televizyon ya da bilgisayar için kablolu bağlantı kurmanız, internet hızınızı arttırmanıza yardımcı olacaktır.

7. Google Chrome, Safari veya Firefox Kullanın

İnternet Explorer haricinde bir tarayıcı kullanmaya özen gösterin.

8. İnternet Tarayıcınızı Güncelleyin

Güncel olmayan internet tarayıcıları, internet sayfalarının yavaş yüklenmesine ve benzer problemlere neden olabilir.

9. Tarayıcınızın Önbelleğe Alınmış Dosyalarını Temizleyin

Önbelleğe alınan bilgiler aynı web sitesine girdiğinizde daha hızlı yüklenmesine yardımcı olur. Ancak bu durum her zaman geçerli olmayabilir. Önbellekte yer alan bilgiler tarayıcının kayıtlarıyla eşleşmezse bağlantı hatalarına yol açabilir. Önbelleği temizledikten sonra ilk defa erişmeye çalıştığınız siteler doğal olarak biraz yavaş açılabilir ancak sonraki girişlerde çok daha hızlı olacaktır.

10. Tarayıcınızdan Araç Çubuklarını Kaldırın

Sık kullanmadığınız araç çubuklarını kaldırarak tarayıcınızın internete daha hızlı girmesine yardım edebilir.

11. Cihazınızı Güncelleyin

Bilgisayarınızı, akıllı telefonunuzu ya da tabletinize eğer güncelleme gelmişse, mutlaka güncelleme yapın.

12. Menzil Genişletici Satın Alın

Menzil genişleticiler ev içerisinde daha geniş bir kullanım alanı sunacaktır. Hem internet hızınız artacak hem de daha hızlı internete bağlantı kurabileceksiniz.